آشنایی با انواع سرپیچ لامپ

تعویض لامپ

سرپیچ چیست و چه کاربردی دارد ؟

سرپیچ یا همان بادروم ها از جمله تجهیزات الکتریکی در صنایع روشنایی است که لامپ ها را به برق ورودی متصل می کند و طریقه‌ ی عملکرد آن‌ ها به شکلی است که با قرار دادن لامپ درون آن روشنایی مکان مورد نظر تامین می‌ شود در واقع لامپ‌ ها بدون سرپیچ هیچ معنایی ندارند. تنوع لامپ در دنیای امروزی بسیار گسترده است و این ابزار مهم نسبت به نوع و اندازه لامپ ها در انواع و اندازه‌های گوناگونی ساخته می‌شوند که طرز کار هر یک، با توجه به ویژگی‌ های اجزاء در نظر گرفته شده برای آن تعیین می‌ شود.

سرپیچ‌ ها از جنس سرامیک هستند و در برابر حرارت و دما مقاوم می‌ باشند. معمولا از سر پیچ‌ های سرامیکی برای لامپ‌های معمولی استفاده می‌شود. در این مقاله میخواهیم با انواع سرپیچ لامپ و کاربرد هر یک از آنها آشنا شویم.

انواع سرپیچ لامپ

اجزای اصلی سرپیچ لامپ

از انواع سرپیچ‌ها می‌توان به سرپیچ آویز، راکورد دار، دیواری و شمعی اشاره کرد. اجزاء تشکیل دهنده‌ی هر وسیله‌ای در چگونگی عملکرد آن بسیار تاثیرگذار بوده است. سرپیچ به دلیل داشتن نقش مهم در روشنایی یک مکان از جمله ابزار مهم و کاربردی به شمار می‌رود و برای آشنایی با طریقه‌ ی عملکرد آن لازم است که از اجزاء تشکیل دهنده‌ ی آن آگاه شویم. از جمله اجزاء این قطعه می‌توان به کلاهک، سیلندر، حلقه رزوه و همچنین قسمت‌های ارتباطی با پایه لامپ اشاره کرد.

  • بدنه ای از جنس مواد نارسانا که بسته به نوع سرپیچ ممکن است از سرامیک یا پلاستیک استفاده شود.
  • ریل سرپیچ که رزوه‌ های لامپ سوار آن شده و در عمل لامپ را سر جای خود محکم می‌کند. البته تنها کارکرد ریل سرپیچ، محکم نگه داشتن لامپ نیست و خود فلز این بخش، در ایجاد ارتباط لامپ با برق سهم دارند.
  • پلاتین انتهایی که با پلاتین بخش انتهایی لامپ در تماس قرار گرفته و بخشی دیگر از انتقال برق به لامپ را برعهده دارد.
انواع لوستر سقفی دوبلکس
بیشتر بخوانید

انواع سرپیچ لامپ

هر سرپیچ خود شامل اجزایی مانند: کلاهک سرپیچ، سیلندر سرپیچ، حلقه رزوه و کنتاکت‌های اتصال و.. هستند. یکی از پرکابرد‌ترین سرپیچ‌ها از نوع E هستند که در صنایع روشنایی می‌توان E۱۴ ,E۲۷ ,E۴۰ E۵، و… را نام برد. در اینجا میخواهیم شما را با 10 نوع از سرپیچ ها آشنا کنیم.

1) سرپیچ ریموت دار

این سرپیچ‌ها کلیدی برای کنترل دارند که می‌ توانید به وسیله آن میزان روشنایی لامپ را تنظیم کنید یا از فاصله دور لامپ را خاموش و روشن کنید. معمولا از این سر پیچ‌ ها در اتاق خواب استفاده می‌ کنند.

2) سرپیچ معمولی

سرپیچ‌های سقفی پرکاربردترین نوع سرپیچ لامپ هستند که معمولا در اکثر لامپ‌ها دیده می‌شوند. معمولا برای لامپ‌های معمولی یا لوسترها از سرپیچ سقفی استفاده می‌ کنند.

3) سرپیچ پایه دار

سرپیچ‌های پایه دار بسیار محکم هستند و در دو نوع پلاستیکی و استیل تولید می‌شوند. این سرپیچ‌ها ظاهر زیبایی دارند و به همین دلیل بیشتر در ادارات یا مراکز تجاری استفاده می‌شوند.

4) سرپیچ گریف دار

گریف قطعه ای است که به شکل دو پیچ در دو طرف سرپیچ قرار می‌گیرد و بیشتر برای لامپ‌های دیواری کاربرد دارد.

5) سرپیچ کلید دار

سرپیچ‌های کلید دار مثل لامپ‌ های دارای دوشاخ مستقیم است که روی پایه آن یک کلید روشن و خاموش تعبیه شده است. معمولا برای چراغ خواب از این نوع سرپیچ استفاده می‌شود.

6) سرپیچ ادیسونی

علت نام این سرپیچ‌ها اولین تولید آن‌ ها توسط شرکت ادیسون بوده است. این سرپیچ‌ها انواع مختلفی با کاربرد های متفاوتی دارند. روی بدنه آن‌ ها نام E به نشانه ادیسون حک شده است و برای چراغ قوه، لامپ یخچال و فریزر و … استفاده می‌ شود.

خرید لوستر اتاق خواب
بیشتر بخوانید

سرپیچ

7) سرپیچ سه قلو

این سرپیچ‌ها برای روشن کردن سه لامپ به طور همزماناستفاده می‌شوند. در واقع مانند یک مبدل یک به سه کار می‌کنند.

8) سرپیچ دوشاخه دار

در این نوع سرپیچ‌ها خود سرپیچ دارای دو شاخ برق است و لامپ به آن بسته شده و مستقیما داخل پریز برق قرار می‌ گیرد تا روشن شود. از این سرپیچ‌ها نمی‌توان برای لامپ 100 وات استفاده کرد.

9) سرپیچ راکورد دار

راکورد یک مهره زردرنگ است که در انتهای سرپیچ قرار می‌گیرد و معمولا برای نصب سرپیچ در چراغ‌های دیواری و لوسترها استفاده می‌ گردد.

10) سرپیچ لامپ شمعی

از این سرپیچ‌ ها برای لامپ‌ های شمعی برای انواع چراغ خواب و لوسترها استفاده می‌ شود. این سرپیچ‌ها بدنه مقاومی‌در برابر دما دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WeCreativez WhatsApp Support
در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود
چطور میتونیم کمکتون کنیم!